Klimatyzacja do ogrzewania - ranking

poster
24/10/2022
Klimatyzacja do ogrzewania - ranking
Ogrzewanie klimatyzacją to stosunkowo nowy temat, chociaż obecnie bardzo popularny. Budzi wiele pytań i wątpliwości. Dedykowana do ogrzewania pomieszczeń klimatyzacja jest tańsza w eksploatacji niż tradycyjne grzejniki elektryczne czy piece na prąd. Klimatyzacja jest ekologicznym źródłem ciepła, a w dodatku dzięki specjalnym filtrom, oczyszczają powietrze w środku mieszkania. Nowe jednostki klimatyzacji pracują wydajnie w bardzo niskich temperaturach. Ogrzewanie klimatyzatorem staje się powoli normą również w naszym kraju.

Darmowa wycena!!!

Zapraszamy na bezpłatną wycenę montażu klimatyzatorów do ogrzewania pomieszczeń.

Tel: 604 507 402 Email: biuro@dwklima.pl

Przegląd klimatyzacji.

Promocyjne ceny przeglądu klimatyzacji. Już od 250 zł netto! Zadzwoń i umów termin serwisu.

Tel. 604 507 402.

Klimatyzacja do ogrzewania - co musisz wiedzieć?

Dedykowane do ogrzewania klimatyzatory nie tylko chłodzą, ale również skuteczne i ekonomicznie ogrzewają pomieszczenia. Klimatyzatory pracują wydajnie przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -15ºC czy nawet -20ºC. Niektóre urządzenia zapewniają ciepło nawet przy -30ºC.

W gorące dni, jednostka znajdująca się wewnątrz pomieszczenia stanowi źródłem chłodu, z kolej jednostka zewnętrzna jest źródłem ciepła. Gdy ogrzewamy pomieszczenia klimatyzatorem, funkcje te zostają odwrócone i mamy typowa pompę ciepła powietrze-powietrze. W funkcji ogrzewania parownik pełni funkcję skraplacza, a skraplacz parownika.

Ogrzewanie klimatyzacją możemy uruchomić jednym przyciskiem pilota. Już po chwili (czasami po około 10 minutach) z klimatyzatora wydostaje się ciepły strumień powietrza. Oprócz oszczędności naszych finansów, oszczędzamy również nasz czas.

Klimatyzatory z funkcją grzania bardzo często stanowią uzupełniające źródło ciepła. Wykorzystywane są w miesiącach przejściowych. Jednak coraz chętniej są wykorzystywane do pracy całorocznej w połączeniu z rekuperacją i przewodami grzejnymi.

Przejdźmy do zalet ogrzewania klimatyzacją:

  • realne oszczędności w rachunkach
  • latem możemy chłodzić pomieszczenia
  • filtracja powietrza w pomieszczeniach
  • wykorzystanie nadwyżki energii z fotowoltaiki
  • wygodne i proste w obsłudze (może być zdalnie sterowane)
  • ekologiczne źródło ciepła
  • cicha praca

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę wybierając klimatyzator do ogrzewania?

Parametry klimatyzatorów do ogrzewania

Szukając odpowiedniego klimatyzatora do ogrzewania należy zwrócić uwagę na współczynnik SCOP (sezonowy współczynnik efektywności energetycznej). Aby klimatyzator był wydajny musi on być jak najwyższy. SCOP informuje użytkownika o zdolności do produkowania energii przez klimatyzator. Jest to ściśle powiązane z klasą energetyczną. Tabela poniżej przedstawia zależność współczynnika SCOP i klasy energetycznej. Przykładowo przy SCOP równym 5,3 , średnio klimatyzator z 1 kW energii elektrycznej wytwarza 5,3 kW energii cieplnej.

Klasa efektywności energetycznej SCOP
A+++ SCOP ≥ 5,10
A++ 4,60 ≤ SCOP < 5,10
A+ 4,00 ≤ SCOP < 4,60
A 3,40 ≤ SCOP 4,00

Zależność pomiędzy parametrem SCOP a klasą energetyczną.

Większość klimatyzatorów przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń posiada grzałkę tacy ociekowej i karteru sprężarki.

Grzałka tacy ociekowej zabezpiecza jednostkę zewnętrzną przed zamarzaniem skroplin i zalodzeniem tacy ociekowej. Zapobiega to ewentualnemu uszkodzeniu wentylatora i wymiennika.

Grzałka karteru sprężarki wygrzewa olej kompresora przygotowując urządzenie do bezproblemowego płynnego startu sprężarki w niskich temperaturach zewnętrznych.

Klimatyzator posiada zakres pracy temperatur otoczenia dla grzania i chłodzenia. Należy jednak zauważyć, że wydajność, czyli COP, dla niższych temperatur będzie mniejsza, chociaż wciąż korzystniejsza względem standardowych rozwiązań zasilanych prądem.

Sercem klimatyzatora jest sprężarka. Do ogrzewania lepiej spisują się sprężarki dwurotacyjne lub dwustopniowe. Uzyskują lepsze parametry pracy poprzez dwukrotne sprężanie czynnika.

Kolejnym ważnym elementem w kwestii ogrzewania i oszczędności jest element rozprężny. W klimatyzatorach możemy znaleźć kapilarę lub zawór rozprężny. Kapilara czyli długa cienka rurka, w której następuje rozprężenie czynnika. Elektroniczny zawór rozprężny, w skrócie zwany z angielskiego EEV - pobiera nieco mniej energii elektrycznej.

Klimatyzatory do ogrzewania - ranking w naszej ofercie

Nasza lista klimatyzatorów polecanych do ogrzewania sukcesywnie będzie się powiększać. Poniżej znajdą Państwo zestawienie urządzeń przygotowanych do ogrzewania. I nie mówimy tutaj o samym dogrzewaniu, ale całorocznym ogrzewaniu pomieszczeń. Porównamy urządzenia o mocy chłodniczej około 3,5 kW.

Zdjęcie Marka Model SCOP Klasa energetyczna (grzanie) Grzałka tacy ociekowej Grzałka karteru sprężarki Element rozprężny Sprężarka Zakres temperatur zewnętrznych Link do opis
Mitsubishi Heavy SRK35ZSX Mitsubishi Heavy Industries SRK35ZSX-WB 5,1 A+++ nie nie - dwurotacyjna -20/24 C Mitsubishi Heavy SRK35ZSX-WB
FUJI KGTB 3,5 kw Fuji RSG12KGTB 5,1 A+++ nie nie - - -15/24 C FUJI KGTB 3,5 kw
Rotenso Mirai Rotenso Mirai M35X 5,3 A+++ tak tak zawór dwurotacyjna -30/30 C Rotenso Mirai
Vivax Y Design Vivax Y Design ACP-12CH35AEYIs 5,3 A+++ tak tak zawór dwurotacyjna -32/30 C Vivax Y Design
Gree Amber Prestige Gree AMBER PRESTIGE GWH12YD 5,1 A+++ tak tak -30/24 C Gree Amber Prestige
Rotenso Versu Silver Rotenso Versu (wszystkie modele) 4,6 A++ tak tak -22/30 C Rotenso Versu
Rotenso  Revio Rotenso Revio RO35X 4,6 A++ tak tak -25/30 C Rotenso Revio
Gree U-crown Silver Gree U-Crown Silver 4,6 A++ tak tak -30/24 C Gree U-Crown Silver
Rotenso Imoto Rotenso Imoto I35X 4,6 A++ tak tak -22/30 C Rotenso Imoto
VIVAX R+ Design Vivax R+ Design 4,6 A++ tak tak -22/30 C VIVAX R+ Design
Gree G-tech Gree G-Tech 4,6 A++ tak nie -22/24 C Gree G-Tech
Haier Nordic Flexis Plus Haier Nordic Flexis Plus White Matt/Black Matt/White Shine/Silver Shine 4,6 A++ tak nie* -25/24 C Haier Nordic Flexis Plus
Gree Fairy Gree Fairy White/Silver/Black 4,1 A+ tak tak -25/24 C Gree Fairy
Gree Lomo Luxury Plus Gree Lomo Luxury Plus 4,1 A+ tak tak -25/24 C Gree Lomo Luxury Plus
Ande Magma Pro UV 3,5 kW Ande Magma Pro UV 4,7 A++ tak nie -35/32 C Ande Magma Pro UV
Ande Quantum Pro  3,5 kW Ande Quantum Pro 4,6 A++ tak nie -35/32 C Ande Quantum Pro
Ande Jupiter + UV 3,5 kW Ande Jupiter + UV 4,03 A++ tak nie -20/30 C Ande Jupiter + UV


Tagi: 

Pozostaw opinię