Klimatyzacja w domach prywatnych

poster
21/04/2022
Klimatyzacja w domach prywatnych
Klimatyzacja w domach stała się już standardem. Nie patrzymy na klimatyzację jako luksus (chociaż niektóre modele są ekskluzywne) tylko konieczność. Komfort w dzisiejszych czasach to kontrola nad temperaturą i wilgotnością. Klimatyzacja jest niezbędnym elementem tej układanki. Posiada funkcje chłodzenia, grzania, osuszania oraz filtracji powietrza.

Zalety klimatyzacji w domu

Klimatyzacja odpowiada za utrzymanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu. Według ogólnych zaleceń optymalna temperatura powinna być utrzymana na poziomie 20-26 C. W sypialni starajmy się utrzymać temperaturę poniżej 20 C. Bez klimatyzacji w okresie letnim nie jesteśmy w stanie zbliżyć się do spełnienia wytycznych. Utrzymanie takich temperatur jest niemożliwe – nawet przy zamykaniu i zasłanianiu okien. Komfort cieplny to nie tylko chłodzenie, to również ogrzewanie. Wiele klimatyzatorów jest dostosowanych do całorocznej pracy. Nawet w największe mrozy (-30C). Istotna, z punktu widzenia naszego zdrowia, jest filtracja powietrza. Dzięki wbudowanym filtrom i jonizatorom klimatyzatory mają wpływ na jakość powietrza w naszym domu. W okresie letnim dzięki klimatyzacji pozbywamy się z domu nadmiaru wilgoci.

Podstawowe funkcje klimatyzatora:


Jaki klimatyzator do domu?

Jaki klimatyzator wybrać do domu?

Jaką wybrać klimatyzację do domu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od oczekiwań inwestora i warunków technicznych.

Klimatyzatory ścienne. Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj klimatyzatorów. Mogą być montowane w układzie split (1:1 - jedna jednostka wewnętrzna i jeden agregat na zewnątrz) lub multisplit (5:1 - od 2 do 5 jednostek wewnętrznych obsługiwanych przez jeden agregat zewnętrzny). Są to najcichsze klimatyzatory. W układzie split charakteryzują się wysoką wydajnością i wieloma dodatkowymi funkcjami.

Klimatyzatory kanałowe. Klimatyzatory kanałowe cieszą się coraz większą popularnością w domach jednorodzinnych. Rozprowadzenie powietrza do poszczególnych pomieszczeń odbywa się kanałami wentylacyjnych zakończonymi kratkami wentylacyjnymi, nawiewnikami lub anemostatami. Bardzo dyskretne i eleganckie rozwiązanie. Możemy w mądry sposób dopasować moc klimatyzatora do pomieszczeń. Wadą tego rozwiązania jest brak sterowania w temperaturą w każdym pomieszczeniu. Rozwiązaniem jest system Airzone. Umieszczamy w każdym klimatyzowanym pomieszczeniu termostat, który steruje przepustnicami na kanałach wentylacyjnych. W ten sposób reguluje przepływ powietrza i temperaturę w pomieszczeniu.

Klimatyzatory kasetonowe. Klimatyzatory kasetonowe montowane są bezpośredni na suficie. Możemy je "ukryć" w strefie sufitu podwieszanego. W zależności od rodzaju posiadają nawiew: obwodowy (360 stopni), 4 kierunkowy, 2 kierunkowy i 1 kierunkowy. Najczęściej montowane są w biurach, sklepach, halach. W domu sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej przestrzeni (np. salon). Ich zaletą jest równomierne rozprowadzenie przetworzonego powietrza. Nie są to jednak ciche urządzenia.

Klimatyzatory konsole. Klimatyzatory konsole to idealne rozwiązanie w pomieszczeniach, gdzie nie można zamontować jednostki ściennej. Są tak samo efektywne klimatyzatory ścienne – pozwalają na wielostopniową regulację nawiewu powietrza, efektywne grzanie i chłodzenie. Konsole sprawdzą się na poddaszach, w przestrzeniach ściany kolankowej ze skośnym dachem oraz we wnękach pod oknem. Klimatyzatory typu konsola mają dwie opcje nawiewu powietrza. Nawiew w trybie chłodzenia kierowany jest z góry urządzenia, natomiast w trybie grzania powietrze wychodzi z dolnej kratki.

Klimatyzacja w domu - split czy multisplit?

Klimatyzacja w domu - split czy multisplit?

Split czy multisplit? Dylemat wielu inwestorów.

Klimatyzatory typu split to najpopularniejsze rozwiązanie. Cechuje je prosty montaż (zazwyczaj) oraz niska cena. W większości są to urządzenia o lepszych parametrach pracy niż klimatyzatory multisplit. Przekłada się to na oszczędność i duży komfort. Podkreślić należy, że klimatyzatory typu split projektowane są do chłodzenia wyłącznie jednego pomieszczenia. Nie zaleca się montażu "centralnej" jednostki obsługującej kilka pomieszczeń. Efekt może być słaby, a koszty eksploatacji duże.

Klimatyzatory multisplit zostały stworzone do obsługiwania kilku pomieszczeń. Dostępna konfiguracja urządzeń multisplit składa się z 2 do 5 jednostek. Zaletą multisplitów jest możliwość niezależnego sterowania każdą jednostką wewnętrzną (w przypadku kanałówki bez systemu Air Zone, nie ma takiej możliwości). oraz względy estetyczne - mamy tylko jedną jednostkę zewnętrzną.

Nie odpowiemy Państwu na pytanie czy lepiej wybrać klimatyzację multisplit czy split. Najczęściej w salonie proponujemy niezależną jednostkę typu split. Do sypialni i pokoi możemy wybrać klimatyzację multisplit lub urządzenie kanałowe.

Tagi: 
  • Marcin Majer 2022-06-30 17:12:46

    Witam serdecznie interesuje mnie klimatyzacja do domu ok 5/5,5 KW z montażem Jestem z Bierunia Starego prosze o jakas oferte , wycene tel 601 313 991 Pozdrawiam Marcin M

    +3

Pozostaw opinię