Klimatyzacja odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. Według ogólnych zaleceń optymalna temperatura powinna być utrzymana na poziomie 20-26 C. Wyjątkiem jest sypialnia, w której starajmy się utrzymać temperaturę poniżej 20 C. Latem , bez klimatyzacji, nie jesteśmy w stanie zbliżyć się do spełnienia tych wytycznych. Utrzymanie takich temperatur jest niemożliwe – nawet przy zamykaniu i zasłanianiu okien. Komfort cieplny to nie tylko chłodzenie, to również ogrzewanie. Wiele klimatyzatorów jest dostosowanych do całorocznej pracy i stanowią główne źródło ogrzewania. (artykuł: Klimatyzatory do ogrzewania).
W okresie letnim, dzięki klimatyzacji, pozbywamy się z domu nadmiaru wilgoci. Jest to jedyne rozwiązanie, które pozwoli nam na zmniejszenie wilgotności w naszym domu latem.
Istotna, z punktu widzenia naszego zdrowia, jest filtracja powietrza. Dzięki wbudowanym filtrom i jonizatorom klimatyzatory mają wpływ na jakość powietrza w naszym domu. Niemniej nie zastąpią one dedykowanych do tej roli oczyszczaczy powietrza.
Podstawowe funkcje klimatyzatora:
Jaką wybrać klimatyzację do domu? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od oczekiwań inwestora i warunków technicznych.
Klimatyzatory ścienne. Zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj klimatyzatorów. Mogą być montowane w układzie split (1:1 - jedna jednostka wewnętrzna i jeden agregat na zewnątrz) lub multisplit (5:1 - od 2 do 5 jednostek wewnętrznych obsługiwanych przez jeden agregat zewnętrzny). Są to najcichsze klimatyzatory. W układzie split charakteryzują się wysoką wydajnością i wieloma dodatkowymi funkcjami.
Klimatyzatory kanałowe. Klimatyzatory kanałowe cieszą się coraz większą popularnością w domach jednorodzinnych. Rozprowadzenie powietrza do poszczególnych pomieszczeń odbywa się kanałami wentylacyjnych zakończonymi kratkami wentylacyjnymi, nawiewnikami lub anemostatami. Bardzo dyskretne i eleganckie rozwiązanie. Możemy w mądry sposób dopasować moc klimatyzatora do pomieszczeń. Wadą tego rozwiązania jest brak sterowania w temperaturą w każdym pomieszczeniu. Rozwiązaniem jest system Airzone. Umieszczamy w każdym klimatyzowanym pomieszczeniu termostat, który steruje przepustnicami na kanałach wentylacyjnych. W ten sposób reguluje przepływ powietrza i temperaturę w pomieszczeniu.
Klimatyzatory kasetonowe. Klimatyzatory kasetonowe montowane są bezpośredni na suficie. Możemy je "ukryć" w strefie sufitu podwieszanego. W zależności od rodzaju posiadają nawiew: obwodowy (360 stopni), 4 kierunkowy, 2 kierunkowy i 1 kierunkowy. Najczęściej montowane są w biurach, sklepach, halach. W domu sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej przestrzeni (np. salon). Ich zaletą jest równomierne rozprowadzenie przetworzonego powietrza. Nie są to jednak ciche urządzenia.
Klimatyzatory konsole. Klimatyzatory konsole to idealne rozwiązanie w pomieszczeniach, gdzie nie można zamontować jednostki ściennej. Są tak samo efektywne klimatyzatory ścienne – pozwalają na wielostopniową regulację nawiewu powietrza, efektywne grzanie i chłodzenie. Konsole sprawdzą się na poddaszach, w przestrzeniach ściany kolankowej ze skośnym dachem oraz we wnękach pod oknem. Klimatyzatory typu konsola mają dwie opcje nawiewu powietrza. Nawiew w trybie chłodzenia kierowany jest z góry urządzenia, natomiast w trybie grzania powietrze wychodzi z dolnej kratki.
Split czy multisplit? Dylemat wielu inwestorów.
Klimatyzatory typu split to najpopularniejsze rozwiązanie. Cechuje je prosty montaż (zazwyczaj) oraz niższa cena. W większości są to urządzenia o lepszych parametrach pracy niż klimatyzatory multisplit. Przekłada się to na oszczędność i duży komfort. Podkreślić należy, że klimatyzatory typu split projektowane są do chłodzenia wyłącznie jednego pomieszczenia. Nie zaleca się montażu "centralnej" jednostki obsługującej kilka pomieszczeń. Efekt może być słaby, a koszty eksploatacji duże.
Klimatyzatory multisplit zostały stworzone do obsługiwania kilku pomieszczeń. Dostępna konfiguracja urządzeń multisplit składa się z 2 do 5 jednostek. Zaletą multisplitów jest możliwość niezależnego sterowania każdą jednostką wewnętrzną (w przypadku kanałówki bez systemu Air Zone, nie ma takiej możliwości). oraz względy estetyczne - mamy tylko jedną jednostkę zewnętrzną.
Nie odpowiemy Państwu na pytanie: czy lepiej wybrać klimatyzację multisplit czy split. Decyzja należy do Państwa.
Aby przybliżyć temat przeprowadzimy małą symulację. Dom około 100m2, najlepiej w trakcie budowy. Salon do 30m2 połączony z kuchnią. 3 pokoje na parterze lub na piętrze. Klimatyzacja ma służyć do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. Jakie mamy możliwości?
Do salonu dobieramy jednostkę 3,5 kW. Pokoje to w zależności od marki klimatyzatory o wydajności 2,0 kW - 2,7 kW. Jednostki zewnętrzne staramy się zgrupować w miejscu z dala od sypialni i tarasu (garaż, kotłownia).
Zalety:
Wady:
Do salonu dobieramy jednostkę 3,5 kW. Pokoje będzie obsługiwać układ multisplit: agregat ok. 6 kW , jednostki wewnętrzne 3x2,1 kW
Zalety:
Wady:
Do salonu dobieramy jednostkę 3,5 kW. Pokoje będzie obsługiwać klimatyzator kanałowy o mocy chłodnicze 3,5kW z rozprowadzeniem nawiewów do pokoi (zakończone kratkami wentylacyjnymi, anemostatami) . Zaciąg powietrza w przedpokoju. Drzwi muszą mieć podcięcie.
Zalety:
Wady:
Do salonu dobieramy jednostkę 3,5 kW. Pokoje będzie obsługiwać drugi klimatyzator ścienny o mocy chłodnicze 3,5kW zamontowany w przedpokoju.
Zalety:
Wady:
Do salonu dobieramy jednostkę 3,5 kW. Pokoje będzie obsługiwać drugi klimatyzator kasetonowy o mocy chłodnicze 3,5kW zamontowany w przedpokoju.
Zalety:
Wady:
Układ multisplit opiera się na jednej jednostce zewnętrznej o mocy około 8,0kW. Do salonu dobieramy jednostkę 3,5 kW. Pokoje 3x2,1 kW.
Zalety:
Wady:
Tak, istnieje taka możliwość. Proszę o kontakt.
Czy jest możliwy zakup klimatyzacji wraz z montażem na raty?
Witam serdecznie interesuje mnie klimatyzacja do domu ok 5/5,5 KW z montażem Jestem z Bierunia Starego prosze o jakas oferte , wycene tel 601 313 991 Pozdrawiam Marcin M